Question 32 - High School Algebra I Practice Test for the STAAR test

Ron bought \(8\) packets of cakes and cookies from the local supermarket. He spent a total of \(\$26\). If each packet of cake costs \(\$4\) and each packet of cookies costs \(\$ 3\), how many packets of cakes did Ron buy?

Create a FREE profile to save your progress and scores!

Create a Profile

Already signed up? Sign in

Study without ads

We don’t like ads either. Show your support and remove all the distracting ads. Upgrade to Premium