Question 9 - Arithmetic Reasoning Practice Test for the ASVAB

If doughnuts are usually \(75\) cents each, but there is a sale on Friday advertising them as \(1\) dozen + \(\frac{1}{2}\) dozen for \(\$10.80\), what is the new cost for just one doughnut?

Create a FREE profile to save your progress and scores!

Create a Profile

Already signed up? Sign in

Unlock all features!

  • 2x Bonus Practice questions
  • Exam simulation mode
  • Printer friendly downloads
  • Personalized cram course
  • Ad-free studying
  • Money-back guarantee
Upgrade to Premium