Question 29 - Arithmetic Reasoning Practice Test for the ASVAB

A pen factory has a monthly overhead of \(\$5,000\). It costs them \(21\) cents to make a pen and they sell each pen for \(99\) cents.

How many pens will they need to sell each month in order to start making a profit?

Create a FREE profile to save your progress and scores!

Create a Profile

Already signed up? Sign in

Unlock all features!

  • 2x Bonus Practice questions
  • Exam simulation mode
  • Printer friendly downloads
  • Personalized cram course
  • Ad-free studying
  • Money-back guarantee
Upgrade to Premium