Question 19 - Arithmetic Reasoning Practice Test for the ASVAB

You just priced what it would cost to buy vinyl floor tiles at the local tile store. They quoted you \(\$3.29\) per tile. When you went home, you found the same tile for sale at an online outlet for \(\$2.89\) per tile. As a percentage, how much more expensive is the tile store’s quote?

Create a FREE profile to save your progress and scores!

Create a Profile

Already signed up? Sign in

Study without ads

We don’t like ads either. Show your support and remove all the distracting ads. Upgrade to Premium