Question 31 - Math Practice Test for the PSAT/NMSQT Exam

Apples cost \(\$1.50\) per pound and oranges cost \(\$1.20\) per pound. If Sam bought \(20\) pounds of apples and oranges in all and paid \(\$28.20\), how many pounds of oranges did he buy?

Create a FREE profile to save your progress and scores!

Create a Profile

Already signed up? Sign in

Ad