Question 6 - 11th Grade Mathematics: Number and Operations Practice Test for the SBAC

Read the attached passage and consult the attached graphs.

Aimee has made this ordered list of the steps she will need to take to calculate a daily profit. You point out that she forgot to include the cost per cup for 8 or 10 ounces. Where in the list should this step be inserted?

Step 1—Calculate cost per ounce of lemonade for lemons.
Step 2—Calculate cost per ounce of lemonade for sugar.
Step 3—Calculate the profit per cup.
Step 4—Estimate the number of cups sold each day.
Step 5—Estimate the profit for each day.

Aimee plans to open a lemonade stand. She wants to determine whether to sell an 8 ounce or 10-ounce cup of lemonade. Each 8-ounce cup costs 2 cents and 10-ounce cups are 3 cents each. The lemons to make a half-gallon of lemonade cost 5 dollars and the sugar for the half-gallon costs 85 cents. She already has all the materials needed to make the stand and she can use the location at no cost. Aimee notices that about 150 people pass by the location of her stand each day and thinks that 20 percent of these people will buy a cup of lemonade. You have made the 2 accompanying graphs to help Aimee make business decisions.

graphs of sales 5 10

Create a FREE profile to save your progress and scores!

Create a Profile

Already signed up? Sign in

Get more questions

Practice more for better scores. Get an additional 360 practice questions. Upgrade to Premium